gdanska_dolina_krzemowaDuży, innowacyjny, zarówno krajowy jak i międzynarodowy biznes potrzebuje warunków do rozwoju. Staramy się wciąż uatrakcyjniać Miasto pod tym względem. Aktywną rolę w przyciąganiu inwestorów ma powołana przez Gdańsk Spółka InvestGDA i to ona obsługuje inwestorów zainteresowanych lokowaniem inwestycji w Trójmieście.

Dzisiaj odwiedziłem budowę nowego biurowca przy gdańskim lotnisku. Tzw. „wiecha” to wielkie święto dla inwestora i osób zaangażowanych w budowę. To już trzeci budynek biurowy w kompleksie ALLCON @ park. Inwestycja powstaje na rosnące zapotrzebowanie jednej z globalnych firm, która w Gdańsku rozwija się doskonale – Intel Technology. Intel obecnie zatrudnia w Gdańsku około 500 osób a nowoczesny biurowiec, budowany jest z myślą o kolejnych 700 miejscach pracy. W bezpośrednim sąsiedztwie siedzibę ma też od wielu lat firma Young Digital Planet, zatrudniająca ponad 200 osób.

Równolegle z rozwojem strefy biurowej trwa rozbudowa międzynarodowego lotniska w Gdańsku, kompleksowa przebudowa i poprawa infrastruktury drogowej ( nowy przebieg nowoczesnej ul. Słowackiego z planowanym rondem przed budynkami ALLCON @ Park i YDP) i kolejowej – w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu biegnie trasa przyszłej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ze wstępnie proponowanym przystankiem o nazwie „Gdańsk- Dolina Krzemowa”.

Rynek nieruchomości biurowych Gdańska należy analizować łącznie z Gdynią i Sopotem. Łącznie Trójmiasto dysponuje ponad 300 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największą powierzchnią dysponuje Gdańsk 211,8 tys m kw. Przewaga, nad drugą w zestawieniu Gdynią (90,5 tys m kw.) wciąż rośnie. Właśnie w Gdyni powstały pierwsze nowoczesne biurowce. Sopot posiada zasoby w wielkości 13,7 tys. m kw.

W Gdańsku mamy już 3 Parki Biznesowe: Arkońska Business Park, Garnizon Business Space oraz Allcon @ park. Planowane są kolejne 2: Olivia Business Centre oraz Bałtyckie Centrum Biznesu przy gdańskim lotnisku. Powstają też biurowce: Fregata firmy Doraco, Office Island firmy Centrum Zana oraz Opera Office firmy Eurostyl.

Pod względem wielkości rynku nowoczesnych powierzchni biurowych Trójmiasto, według Cushman & Wakefield, zajmuje trzecią pozycję wśród miast regionalnych w Polsce (po Krakowie i Wrocławiu). W odróżnieniu do większości porównywalnych miast charakteryzuje się dużą stabilnością. Charakterystyczną cechą trójmiejskiego rynku powierzchni biurowych jest niski wskaźnik powierzchni nie wynajętej oraz to, że zdominowali go lokalni deweloperzy, którzy stabilnie się rozwijają. Zainteresowanie inwestorów wciąż rośnie, stąd wysnuwam optymistyczne wnioski co do rynku nieruchomości biurowych w Trójmieście oraz naszego lokalnego rynku miejsc pracy. 

Wszystkie firmy poszukujące doskonałej lokalizacji dla swoich inwestycji, dla których liczy nowoczesność, walory naturalne, dostępność komunikacyjna, oferta kulturalna, hotelowa i gastronomiczna, serdecznie zapraszam do współpracy z naszym miastem. Jesteśmy profesjonalnie przygotowani, żeby Gdańsk stał się doskonałym miejscem do pracy i życia.