W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami, dotyczącymi rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego na Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska chciałbym na gorąco odnieść się do przeczytanych w Internecie publikacji.

– Jak powszechnie wiadomo, a już na pewno wiedzą o tym radni Miasta Gdańska, w 2010 roku powołaliśmy za zgodą radnych spółkę z partnerem holenderskim, która zagospodaruje teren po dawnej Gildii, cały Targ Rakowy, Sienny. Spółka powołana jest do wybudowania i eksploatowania całości inwestycji w Partnerstwie Publiczno Prywatnym. Częścią całej inwestycji jest zabudowa Centrum. Ten obiekt, wybudowany przez holenderskiego inwestora (za pieniądze partnera prywatnego), będzie własnością miasta i choć inwestycja nie obciąży budżetu miasta to sam obiekt podobnie jak place, parki, ulice, przystanki będzie utrzymywany przez Miasto.

– Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska to centralny punkt, spinający całą koncepcję urbanistyczną zabudowy Targu Siennego i Rakowego.

– Czym będzie Centrum? Fragmentem przestrzeni, zabudowy Targów Siennego i Rakowego w formie zadaszonej, która będzie przestrzenią publiczną. Zabudowa przewiduje powierzchnie komercyjne, biurowe, handlowe, tak potrzebne parkingi dla samochodów osobowych i autobusów. Część o której mowa ma być miejscem gdzie rozpoczyna się zwiedzanie miasta, gdzie odpoczywa się w trakcie podróży, przesiada się w trakcie podróży przez miasto.

– Tak jak dziś zwiedzanie Gdańska rozpoczyna się od Złotej lub Zielonej Bramy tak za jakiś czas będzie się rozpoczynało w tym miejscu. Tutaj będą odpowiednie miejsca dla autobusów wycieczkowych, toalety, miejsca dla przewodników.

– Przestrzeń ta, w dużej mierze zadaszona ma być naszym gdańskim „piazza”, przestrzenią dla mieszkańców, turystów, przestrzenią publiczną, tyle że ze względu na warunki klimatyczne w Gdańsku, ma być przykryta, zamknięta dachem.

– Założenie projektu jest takie, ż koszta utrzymania czystości, toalet, infrastruktury mają być równoważone przez wpływy do kasy miasta z najmu powierzchni komercyjnej np. gastronomicznej, usługowej i sądzę, że to realistyczny plan, założenie.

– Centrum nie będzie żadnym muzeum, chyba że uznać, za muzeum makietę miasta, która znajdzie się pod dachem. Centrum ma być przestrzenią, gdzie znajdzie się miejsce do odpoczynku, spędzania czasu, spotkania ze znajomymi, oczekiwania na przesiadkę dalej w podróży, szybki posiłek, kawę.

– Centrum ma też mieć wiele funkcji. Znajdzie się tam sale, które mogą być miejscem dla działań kulturalnych czy kina studyjnego (typu Helikon, Kameralne), przestrzeń do wystawy fotograficznej itp.

– Przypomnę również, że całość inwestycji to także przebudowa linii SKM i otwarcie kolejnego przystanku, peronu na wysokości Głównego Miasta. Inwestycja, do której właśnie przygotowuje się PKP. Przetarg na roboty związane z przygotowaniem terenu został właśnie rozstrzygnięty przez PKP i wygrała go firma SKANSKA. O ile procedura przetargowa nie zostanie oprotestowana to już wkrótce przebudowa terenu pod nową stację SKM ruszy.

Tak więc nie mamy do czynienia z budową „kolejnego niepotrzebnego muzeum” tylko z tworzeniem wielofunkcyjnej przestrzeni, której obecnie brakuje w Gdańsku. Jest ona częścią większego projektu realizowanego w partnerstwie publiczno–prywatnym, ale samo Centrum będzie własnością miasta i spełniać ma przede wszystkim funkcje publiczne. Inwestycję w ramach umowy zrealizuje partner prywatny, ale właścicielem tej części nowej zabudowy będzie miasto.

Poniżej wizualizacje zwycięskiego projektu:

 

 

 

Pozostałe wizualizacje uczestników konkursu na Google + i Facebook

O samym konkursie: http://www.gdansk.pl/nasze–miasto,512,24010.html

Podstawowe informacje o całym projekcie: http://www.urbanity.pl/pomorskie/gdansk/forum–radunia,b3534