program_edukacji_morskiejKilka dni temu miałem przyjemność podsumować z Mateuszem Kusznierewiczem pierwszy etap Programu Edukacji Morskiej. Program ten na zlecenie Miasta realizowany jest przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest właśnie Pan Mateusz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich a ja uznałem że to doskonały pomysł.

W ramach tego programu uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów odbywają kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. 

Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodszym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Program obejmuje wszystkich uczniów klas pierwszych i w jego pierwszej części wzięło udział 2000 dzieci a od września, po wakacyjnej przerwie kolejne 1500 skorzysta z tej możliwości. 

program_edukacji_morskiej_1Pan Mateusz opowiadał jak wielkim przeżyciem dla uczestników był udział a takiej morskiej lekcji i jak wielu z nich dopytuje się jak dalej kontynuować swoją przygodę z morzem. Miejmy nadzieję, że choć część z nich połknie morskiego i żeglarskiego bakcyla. Niejedno dziecko po raz pierwszy w życiu zobaczyło jak wygląda Gdańsk z perspektywy wody. Zdjęciową relację można obejrzeć tutaj www.programedukacjimorskiej.pl

Mateusz Kusznierewicz, jeszcze nie zaczął wakacji gdyż od 8 lipca zarządza Baltic Sail Gdańsk, imprezą na którą serdecznie wszystkich nas zaprasza. Będę miał przyjemność dziś wieczorem dokonać uroczystego otwarcia Baltic Sail Gdańsk. Zapraszam do zapoznania się z programem imprezy www.balticsail.pl