plac_zabaw_gdanskKilka dni temu rozstrzygnięty został konkurs skierowany do organizacji pozarządowych na wybudowanie placów zabaw dla dzieci na terenie Gdańska. Konkurs ogłoszony w czerwcu tego roku jest o tyle wyjątkowy, że postanowiliśmy tym razem zadziałać inaczej.

Obecnie na terenie Gdańska działa 50 miejskich placów zabaw oraz 3 skateparki. Potrzeby są znacznie większe a badania wykazują, że gdańszczanie chcą mieć więcej miejsc, w których można spędzać czas na świeżym powietrzu.

Miasto w otwartym konkursie wytypowało 10 organizacji, które na gruncie gminnym wybudują place zabaw adekwatne do potrzeb i preferencji najmłodszych gdańszczan. Każdy z projektów, na realizację tego celu otrzyma 50 tys. złotych, a grunt zostanie oddany w 3-letnią dzierżawę z możliwością przedłużenia. 

Założyliśmy, że organizacje pozasamorządowe, działające lokalnie, lepiej znają swoje potrzeby i trafniej je definiują. Założyliśmy też, że powstałe place zabaw w wyniku oddolnej inicjatywy będą mniej niszczone a mieszkańcy bardziej się o nie zatroszczą. Mamy też nadzieję, że pieniądze wydane w ten sposób, będą użytkowane bardziej efektywnie. 

kraina_zabaw_gdanskOfert wpłynęło 12. Szczerze mówiąc spodziewałem się dużo większego zainteresowania. Niektóre z organizacji złożyły po kilka wniosków. Z wielu dzielnic nie wpłynął żaden wniosek. Trudno mi powiedzieć co to oznacza? Na pewno nie jest to ostatnia taka inicjatywa. Mam nadzieję, że w kolejnych projektach realizowanych z organizacjami pozasamorządowymi weźmie udział jeszcze więcej podmiotów.

Czy ten eksperyment się powiedzie? Zobaczymy, ale warto próbować. Nowe atrakcje dla najmłodszych powstaną do końca 2010 r.
Wyniki konkursu znajdują się tutaj
Polecam również lekturę dzisiejszego artykułu w trójmiejskim dodatku Gazety Wyborczej