Dzisiaj rozstrzygnięty został Międzynarodowy Konkurs na opracowanie koncepcji odbudowy historycznych organów w kościele OO.Franciszkanów p.w św. Trójcy w Gdańsku.

foto1fot. Jerzy Pinkas www.gdansk.pl

I nagrodę i możliwość realizacji projektu zdobył zakład organomistrzowski Kristiana Wegscheidera z Drezna.

foto2fot. Jerzy Pinkas www.gdansk.pl

Zapraszam gorąco do udziału w projekcie odbudowy historycznych organów Mertena Friese w Kościele Franciszkanów p.w. Św. Trójcy w Gdańsku. Organy w kulturze europejskiej zawsze były wizytówką miejsca, w którym powstawały. Często budowano je nie tylko po to, aby pokazać bogactwo i zasobność społeczności. W ten sposób w rzemiośle snycerzy, cieśli, malarzy, złotników, rzeźbiarzy, a wreszcie konserwatorów i organmistrzów chciano ukazać umiłowanie piękna, dobra i sztuki.

foto3fot. Jerzy Pinkas www.gdansk.pl

Projekt odbudowy organów opiera się na współpracy z ludźmi dobrej woli, którzy chcieliby wpisać się w dziedzictwo kultury Gdańska i zostawić ślad dla przyszłych pokoleń. Dlatego z przyjemnością objąłem honorowym patronatem ten projekt. Celem Zakonu OO.Franciszkanów i Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła św. Trójcy „Dziedziniec” jest stworzenie dzieła, które swoim brzmieniem i wyglądem świadczyłoby o świetności kultury organowej w Gdańsku, na Pomorzu i w Polsce. Planowana jest organizacja zbiórki publicznej, przedsięwzięcia edukacyjne i liczne imprezy kulturalne. Wiele udało się już zrobić, jednak z pomocą ludzi dobrej woli moglibyśmy przyspieszyć proces odbudowy, tak by organy zabrzmiały ponownie na 500-lecie zakończenia budowy kościoła Św. Trójcy w Gdańsku. Czego i sobie i Państwu gorąco życzę. Nie ma też wątpliwości, że kościół św. Trójcy wyposażony w nowy instrument mógłby stać się jeszcze ważniejszym obiektem na koncertowej mapie miasta. 

foto4fot. Jerzy Pinkas www.gdansk.pl