Gdańsk to niezwykłe miasto, niezwykłych miejsc i nieprzeciętnych obywateli. W poniedziałek gościłem ojca Tomasz Jank- rektora Kościoła Świętej Trójcy i Dr Andrzeja Szadejko. Chciałem osobiście zapoznać się z wyjątkowym w skali europejskiej projektem odbudowych wspaniałych organów wraz z historyczną szafą organową.

Warto raz jeszcze przypomnieć, że Kościół Świętej Trójcy ze Starego Przedmieścia to tylko jeden z trzech (!) zachowanych od zniszczeń wojennych kościołów gdańskich. Już w XVI wieku w tym kościele funkcjonował instrument organowy.

Ojcowie franciszkanie- odwieczni gospodarze kościoła oraz Gdańskie Stowarzyszenie „Dziedziniec” skupiające pasjonatów muzyki organowej i kościoła św. Trójcy pragną do maja 2014 roku (a więc na 500-tną rocznicę zakończenia budowy kościoła) odbudować ten przepiękny instrument muzyczny. Ci nieprzeciętni i odważni obywatele chcą zrekonstruować sam instrument na podstawie zachowanych opisów, materiałów i części z wykorzystaniem technik organmistrzowskich znanych w XVII i XVIII wieku. Co ważne zachowało się większość elementów drewnianych obudowy organów (czyli szafy organowej).

Wszystko co wielkie i niepowtarzalne kosztuje. Sam instrument organowy to koszt ponad 1 mln euro, a szafa organowa to około 1,8 mln złotych.

Każdy z nas może wesprzeć tę odbudowę i zapisać się wdzięcznej pamięci obecnych i przyszłych pokoleń gdańszczan. Już od 200 złotych można stać się darczyńcą najmniejszej piszczałki!

Więcej informacji można otrzymać od Dr Szadejko (tel. 698 199 330) lub ojca Tomasza Jank (tel. 0 606 231 933) oraz na stronach:
www.gdansk.franciszkanie.pl
www.dziedziniec.franciszkanie.pl