Likwidacji Promocyjnego Klub Muzycznego „Burdl” 2 lata temu towarzyszyły duże emocje. Klub w Gdańsku-Suchaninie był przecież legendarnym miejscem narodzin Gdańskiej Sceny Alternatywnej w latach 80. Było to również miejsce animacji kultury dla młodzieży, które funkcjonowało w „Burdlu” jeszcze za czasów Dzielnicowego Domu Kultury Suchanino.

Decyzję likwidacji wymusiła jednak twarda rzeczywistość. Z jednej strony fatalny stan techniczny budynku czynił renowację nieopłacalną. Z drugiej, rozrastająca się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna potrzebowała terenu przy ul. 3 Lipy do dalszego rozwoju.

Wczoraj miałem przyjemność uczestniczyć w otwarciu nowego centrum kultury na Suchaninie (dokładnie na granicy Suchanina i Siedlec). Dwa kilometry od dawnego Burdla, przy ul. Powstańców Warszawskich 25, mieści się teraz oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury: Centrum Kultury Scena Muzyczna Gdańsk.

Wyboru tej lokalizacji dokonaliśmy dokładnie trzy lata temu. Remont obiektu (dawnej bursy Zespołu Szkół Budowlanych i Architektonicznych) zakończył się pod koniec ub. roku i kosztował miasto 2 miliony 176 tysięcy zł. Nowa siedziba to zupełnie inny standard, nowoczesne warunki, a tym samym większe możliwości działalności kulturalnej. Jest również dwa razy większa od dawnego Burdla. Wśród 22 pomieszczeń znajdują się biura, sala koncertowa, sale do rysunku, witrażu, ceramiki, sale fitness oraz sala wykładowa.

Wszystkich gdańszczan (nie tylko najmłodszych) zachęcam do odkrycia oferty Sceny Muzycznej Gdańsk (SMG). Nie mam wątpliwości, że szczególną popularnością cieszyć się będą zajęcia nowej Akademii Dźwięku, w tym nauka gry na instrumentach, nauka śpiewu, reżyserii dźwięku, jak również możliwość wypożyczenia instrumentów, zajęcia w studiu nagrań oraz udział w koncertach, przesłuchaniach, konkursach. Oprócz tego, SMG zaczyna prowadzić warsztaty teatralno – kabaretowe (prowadzone m.in. przez artystów z kabaretu LIMO), naukę tańca (m.in. w New Boogie Down School) oraz zajęcia sportowe dla młodzieży i dorosłych (jazda na łyżwach, sporty walki, aerobic, zajęcia dla seniorów oraz młodych mam).

Nową jakość wprowadza także Scena Muzyczna Management. Jest to nowy dział SMG zajmujący się promocją i wsparciem gdańskich artystów. Głównym celem S.M.Management jest promocja młodych, perspektywicznych muzyków oraz artystów na terenie Polski i poza jej granicami. Oprócz opieki menadżerskiej, udostępniania sal prób i studiów nagraniowych dla artystów, doświadczona kadra SMG oferuje zajęcia z osobami, które chciałyby zostać menedżerami kultury. Organizatorzy takich imprez jak MTV Gdańsk Dźwiga Muzę czy Gdańskie Widowisko Nocy Świętojańskiej oferują tu szkolenia i możliwości rozwoju w dziedzinie kultury i rozrywki.

Wszystkich chętnych do zrobienia kariery w dziedzinie kultury zachęcam do wysyłania zgłoszeń pod adres e-mail: [email protected]. Zachęcam również do odwiedzin strony www.scenamuzyczna.pl. Jestem przekonany, że SMG okaże się znakomitym inkubatorem kultury i gdańskich artystów.