Ostatni weekend spędziłem w najstarszym mieście Niemiec – w Trewirze. To piękne miasto położone nad Mozelą. Było, jako jedna z podstolic w Cesarstwie Rzymskim, już w 270 roku siedzibą biskupa. Trewir to też słynne białe wino i miejsce urodzenia autora „Kapitału” – Karola Marksa.

Dziś liczy niewiele ponad sto tysięcy mieszkańców. Rządzi tu burmistrz Klaus Jensen z SPD. Ciekawostką jest to, że burmistrz powołał fundację swojego imienia, która promuje dialog i porozumienie miedzy obywatelami. W zarządzie fundacji zasiadają profesorowie miejscowego uniwersytetu i – uwaga! – sędzia Sądu Okręgowego.

Dlaczego o tym piszę? W Polsce nie tylko prawo nie zezwala na utworzenie fundacji przez osobę sprawującą funkcję publiczną, ale i nie do pomyślenia jest aktywność społeczno-polityczna urzędującego sędziego! Jakże odmienne są struktury polityczne Polski i Niemiec.

Każdy mieszkaniec Trewiru dostaje bezpłatnie do domu tygodnik „Ratuszowa Gazeta”. W tym dwudziestostronicowym piśmie, formatem przypominającym naszą „Gazetę Wyborczą”, każdy obywatel miasta może zapoznać się z wypowiedziami radnych z wszystkich partii politycznych reprezentowanych w Radzie Miejskiej (jest ich sześć), znajdzie solidne i przystępne omówienie projektów planów zagospodarowania przestrzennego, informacje kulturalne, sportowe itd. Co ciekawe gazeta ma aż siedem stron reklam! Oczywiście w Trewirze ukazują się też normalne, płatne gazety. Cóż, co kraj to obyczaj.

Po powrocie do Gdańska spotkała mnie miła niespodzianka. Otóż w Poznaniu, z okazji dwudziestolecia samorządu terytorialnego, zostałem doceniony prestiżowym wyróżnieniem – Różą Franciszki Cegielskiej. Róża przyznawana jest wspólnie przez sześć organizacji samorządowych – Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Miasteczek Polskich i Unie Metropolii Polskich.

Jestem szczególnie dumny z tego, że to wyróżnienie nosi imię Franciszki Cegielskiej, z którą w roku 1990 wspólnie wielu z nas rozpoczynało pionierską odbudowę samorządności w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i innych miastach ówczesnego Województwa Gdańskiego.

Gratuluję też Wojtkowi Szczurkowi – prezydentowi Gdyni – który także otrzymał Różę Franciszki Cegielskiej!