Chciałbym serdecznie zaprosić Państwa do uczestnictwa w święcie naszego Miasta. III Zjazd Gdańszczan zaczyna się. Wydarzenie, które odbywa się co cztery lata ma swój wymiar symboliczny. Świętujemy skomplikowaną ale jakże ciekawą historię Gdańska oraz czcimy pamięć tych, którzy ją tworzyli. Chcemy też spotkać się z tymi, którzy mieszkali tu kiedyś jak również z tymi, którzy czują że w Gdańsku znajdują się ich korzenie.

Charakter naszego miasta, jego mieszkańców przez wieki kształtowany był przez przedstawicieli wielu narodów, wielu religii i kultur.

Polacy, Niemcy, Kaszubi, Szkoci, Francuzi, Żydzi, Holendrzy. Protestanci, katolicy, menonici i przedstawiciele wyznania mojżeszowego.

To nie stało się ani od razu, ani samo z siebie. Nic nie staje się od razu. Datuje się to od lat dwudziestych XVI wieku. W wyniku dekretu tolerancyjnego polskiego króla Polski Zygmunta Augusta, przyznano w Gdańsku prawa protestantom. Efekt był taki, że nasze miasto stało się azylem dla dysydentów religijnych z całej ówczesnej Europy. Napłynęli do Gdańska Holenderscy Menonici, Żydzi, Francuscy protestanci, Szkoci, Hugenoci.

To wówczas właśnie solidne hanzeatyckie miasto Gdańsk zmieniło swój charakter, stało się miastem wielu narodowości, języków, religii i kultur.

To właśnie oni, poszukiwacze wolności z całej Europy, nadali charakter tego wyjątkowego miejsca – miasta otwartego, tolerancyjnego i niepokornego zarazem.

Historia naszego miasta jest skomplikowana. Gdańsk był miastem wielu państw. Był też Wolnym Miastem. Nad naszym ratuszem łopotały różne flagi. Do dziś mury niektórych ocalałych kamienic przemawiają do nas napisami w obcych językach. Mało jest takich miast w świecie.

Mało jest miast, w których tak ważna jest pamięć o poprzednikach, którzy wyryli na naszym życiu tak znaczący ślad.

To oni, nasi poprzednicy, nauczyli nas kierować się starą gdańską zasadą – „Nec temere, nec timide”, czyli „bez strachu lecz z rozwagą”.
To ich wielkiej pracy zawdzięczmy nasz charakter. I wyjątkowość naszego miasta.

To ich wkładowi, to charakterowi Gdańszczan zawdzięczamy fakt, że nasze miasto odegrało tak wielką rolę w historii Europy. To przecież tu, w sierpniu 1980 roku powstał jedyny w świecie masowy i pokojowy ruch społeczny. Powstała Solidarność, która na nowo zjednoczyła nasz kontynent.

Jesteśmy dumni z tego, że możemy nazwać się Gdańszczanami.

Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy spadkobiercami tych wspaniałych ludzi.

Miłość i szacunek do naszej małej ojczyzny jest ważnym elementem naszego życia. Naszej gdańskiej tożsamości.

Witam Was – dawnych i obecnych mieszkańców Gdańska.

Witam Gdańszczan, zarówno tych, którzy mieszkają w Gdańsku, jak i tych mieszkających dziś w Londynie, Tel Avivie, Nowym Yorku, Buenos Aires, czy Sydney.

Bowiem bez względu na to, gdzie nas rzucił los, wszyscy pozostajemy Gdańszczanami. Wszystkich nas łączy przywiązanie i tęsknota za murami, uliczkami, zaułkami i atmosferą tego miasta.

Jest nas wielu. I dziś możemy z dumą, w wielu językach, powiedzieć;
Jestem z Gdańska
Jó jem z Gduńska
Ich komme aus Danzig
I’m from Gdansk
Animi Gdansk
Je suis de Gdansk
Ik ben uit Gdansk