pge_arena_gdanskDzisiaj (24.07.2010) uroczystość zawieszenia tzw. „wiechy” na budowanym stadionie PGE Arena Gdańsk. Wydarzenie to, ważne dla Gdańska i Polski w kontekście przygotowań do EURO 2012. Zaraz po oficjalnym zawieszeniu wiechy, rozpocznie się dzień otwarty dla wszystkich zainteresowanych budowanym stadionem. Spółka realizująca inwestycję, BIEG 2012 organizuje imprezę tak, aby wszyscy zwiedzający mogli dowiedzieć się co dokładnie widzą a poszczególne elementy konstrukcyjne będę miały opisy.

Stadion został pomyślany jako nowoczesny kompleks, centrum sportu, biznesu i rekreacji.

Oto Kilka interesujących informacji:

  • PGE ARENA Gdańsk pomieści 44.000 widzów
  • Powierzchnia użytkowa centrum: 36 600 metrów kwadratowych
  • Powierzchnia komercyjna: 17 000 metrów kwadratowych
  • Stadion będzie miał 40 Loży VIP – 30 i 60 metrów kwadratowych każda
  • Powierzchnia całej działki: 34 hektary
  • Powierzchnia poszycia obiektu: ponad 4 hektary

Postanowiliśmy uczynić atrakcyjnym teren stadionu dla jak najszerszej grupy mieszkańców i dlatego jako jedyni w Polsce budujemy wokół stadionu tor wrotkarski, wyposażony w profesjonalną nawierzchnię i czujniki pomiaru czasu. Długość toru: 1 715 metrów. Tor zostanie połączony, zintegrowany z siecią nadmorskich tras rekreacyjnych.

UEFA przyznała bursztynowej arenie kategorię elite – najwyższą kategorię obiektów sportowych, na których można rozgrywać mecze najwyższej rangi. Oznacza to także, że obiekt jest wykonany w najwyższych standardach bezpieczeństwa i przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Budowa rozpoczęła się 15 grudnia 2008 roku – przez pierwsze pół roku wymieniono 1 milion 300 tysięcy ton torfu na taka sama ilość gruntu nośnego, który został następnie zagęszczony do głębokości 15 metrów.

15 lipca 2009 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. To co powstało do dziś, zajęło 13 miesięcy (pierwsze fundamenty powstały na początku czerwca 2009) czyli tempo mamy zawrotne i cały czas realizowany jest plan, bez większych opóźnień.

Najbardziej widowiskowym elementem budowy jest dzisiaj montaż konstrukcji stalowej. Konstrukcja jest samonośna, składa się z 82 dźwigarów, każdy waży 66 ton. Elementy konstrukcji produkowane są na południu Polski, transport dźwigarów odbywa się wyłącznie nocą ze względu na gabaryty. Każdy element jedzie do Gdańska 3 dni. Obecnie dźwigary oparte są na konstrukcji podporowej, jednak w połowie sierpnia za pomocą siłowników hydraulicznych wieże podporowe zostaną opuszczone, a następnie zdemontowane.

pge_arena_gdansk_2To co wyróżnia PGE ARENA Gdańsk wśród innych obiektów w Polsce jest zabezpieczenie bytu na przyszłość. PGE ARENA jest jedynym w Polsce obiektem sportowym, który na pół roku przed zakończeniem budowy posiada Sponsora Tytularnego, Partnera Technologicznego oraz Operatora/Dzierżawcę. Jest również najbardziej zaawansowaną inwestycją spośród przedsięwzięć na UEFA EURO 2012 (nie wliczając Poznania który budowę rozpoczął jeszcze przed losowaniem gospodarza Mistrzostw).

Zabezpieczenie tego typu umów już teraz umożliwi spokojny byt stadionu a operator już dziś może planować wydarzenia z kilkuletnim wyprzedzeniem. Umowa sponsorska powoduje, że ryzyko, że stadion się nie utrzyma spadło praktycznie do zera.

Przed nami jeszcze montaż krzesełek, które pojawią się jesienią tego roku. Będą miały one kolor bursztynowych odcieni zieleni. Naturalna murawa zostanie ułożona w kwietniu 2011 roku a pierwsza impreza na ukończonym stadionie odbędzie się wiosną 2011 roku.

Zapraszając wszystkich w sobotę na stadion, chciałbym podkreślić jak ważne jest to, że do budowy stadionu zaangażowaliśmy najlepszych specjalistów, dzięki czemu budowa posuwa się zgodnie z harmonogramem. Strach pomyśleć co by było gdyby dotknęły nas problemy takie, jakie napotkał Wrocław. Trzymam kciuki, aby szybko zostały pokonane.

Podobnie jak inni gdańszczanie jestem dumny z naszego stadionu. Wiem, że będzie to funkcjonalny i piękny obiekt, który dostarczy nam jeszcze wiele niezwykłych wrażeń estetycznych i emocji sportowych.