Od lat, pomimo zmieniających się ekip rządzących nie możemy się doczekać, aby na szczeblu rządowym zapadły w końcu decyzje, które umożliwiłyby inwestycje w budowę mieszkań czynszowych. Nie ma obecnie źródeł finansowania ani też odpowiednich uregulowań prawnych do tego, aby powstawały nowe mieszkania czynszowe, stąd też większość miast w Polsce nie ma żadnej polityki czy wizji rozwoju w tym zakresie.
Ubolewając, że sytuacja nie ulega zmianie, sami od lat prowadzimy własny, gdański program budowy mieszkań w ramach miejskiej spółki Gdańska Infrastruktura Społeczna Sp. zo.o. oraz TBS-ów. Pisałem już o tym na blogu. Gdańsk jest zresztą jednym z nielicznych miast w Polsce, które na taką skalę budują nowe mieszkania. Od 2006 roku miasto Gdańsk pozyskało 1680 mieszkań. W kolejnych latach, program budowy mieszkań komunalnych będzie kontynuowany i do 2013 roku zamierzamy pozyskać ponad 1200 lokali mieszkalnych.
Oprócz mieszkań socjalnych, mieszkań dla tych, którzy przesiedlają się w procesie powstawania nowych inwestycji miejskich (np. Słowackiego), potrzebne są mieszkania dla tych, którzy zarabiają ale nie aż tyle, żeby mieć zdolność kredytową dla banku. Miasto potrzebuje młodych i wykształconych ludzi, którzy mieszkając tutaj wzbogacają to miejsce jak również tych, którzy po prostu znajdują się w różnych sytuacjach życiowych. Mam świadomość, że musimy mieć w perspektywie wielu lat, program, który pozwoli usamodzielniać się młodym, zdolnym ludziom a jednocześnie program, w którym tworzone są mieszkania dostępne dla prawie wszystkich.
Budowanie mieszkań przez miejską spółkę GIS oraz TBS umożliwia realizowanie tych inwestycji bez zadłużania miasta. Miasto oddaje atrakcyjne grunty mieszkaniowe a spółka i TBS budują mieszkania i dalej je eksploatują.
„Gdańszczanin na swoim” to nowy projekt Miasta Gdańska skierowany do osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, a mają zbyt wysokie dochody na przyznanie mieszkania socjalnego i jednocześnie zbyt niskie, aby otrzymać mieszkanie w ramach TBS.
Dla kogo mieszkania?
Projekt nasz powstał na podstawie brytyjskiego systemu „Shared ownership” – adresowany jest do tych, których nie stać na kupno własnego mieszkania na wolnym rynku, a które będąc najemcami mieszkań w budynkach wybudowanych przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną Sp. z o.o. (GIS) będą w stanie w systemie ratalnym dokonywać wykupu mieszkań.
System ten zapewnia zwrot kosztów poniesionych przez miasto i umożliwia w ten sposób budowę kolejnych mieszkań.
Osoby zakwalifikowane do programu będą miały – w perspektywie kilku bądź kilkunastu lat – możliwość uzyskania własności lokali mieszkalnych objętych programem. Z chwilą zasiedlenia nowowybudowanych mieszkań nastąpi zwrot do zasobów mieszkaniowych Gminy Miasta Gdańska dotychczas zajmowanych przez te osoby lokali komunalnych.
Pierwszeństwo w zawarciu umów najmu oraz umów przedwstępnych sprzedaży w pierwszym etapie projektu, będą mieli najemcy lokali komunalnych umieszczeni na listach osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu zamiennego, sporządzanych przez WGK, spełniający dodatkowo następujące kryteria:
okres oczekiwania najemcy na uzyskanie pomocy mieszkaniowej
- z zasobu mieszkaniowego Miasta Gdańska, z zastrzeżeniem postanowień określonych w §6 ust.4 Uchwały nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004r w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gdańska oraz zasad udzielania pomocy w wynajęciu takich lokali w zasobach TBS;
- wysokość dochodu uzyskiwanego przez gospodarstwo domowe najemcy;
- regularne wywiązywanie się najemcy z obowiązków określonych w dotychczasowej umowie najmu.
Program „Gdańszczanin na swoim” adresowany będzie także do najemców lokali w zasobach GIS Sp. z o.o.
Nabór na kolejne etapy programu będzie dostosowywany do bieżących potrzeb Gminy Miasta Gdańska, na przykład adresowany będzie do młodych małżeństw lub absolwentów wyższych uczelni, którzy wiążą swoją przyszłość z Gdańskiem.
Jak dokładnie wygląda mechanizm spłacania, czynszu i wykupu mieszkania?
Umowa przedwstępna sprzedaży lokalu zawarta zostanie przed rozpoczęciem budowy, natomiast dotychczasowi najemcy lokali w zasobach GIS podpiszą umowę po spełnieniu wymaganych kryteriów.
Umowa najmu lokalu zawarta będzie z chwilą oddania budynku do użytkowania oraz objęcia lokalu i trwać będzie do czasu wykupu lokalu. W okresie najmu obowiązywać będą przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeku cywilnego oraz przepisy prawa miejscowego.
Czynsz w budynkach przewiduje się na poziomie obowiązującym w mieszkaniowym zasobie Gminy Miasta Gdańska, ale nie niższym niż 10,20 zł/m² miesięcznie.
W trakcie wykonywania umowy przedwstępnej sprzedaży, w przypadku gdy na poczet ceny nabycia zostanie wpłacona w pierwszym roku od zawarcia umowy najmu kwota stanowiąca odpowiednią równowartość procentową ceny nabycia, nastąpi obniżenie wysokości stawki bazowej czynszu najmu zgodnie z poniższymi zasadami.
Wysokość jednorazowej spłaty | Obniżka czynszu |
---|---|
20% | 10% |
50% | 15% |
70% | 20% |
Na jakich warunkach miasto sprzedawać będzie mieszkania?
Od momentu podpisania umowy najmu lokalu, przyszły nabywca lokalu zobowiązany będzie do wpłaty ceny lokalu w miesięcznych ratach, powiększonych o wskaźnik indeksacji w wysokości 2%.
Cena sprzedaży zostanie rozłożona maksymalnie na 360 rat miesięcznych.
Ilość rat zostanie ustalona w umowie przedwstępnej według deklaracji nabywcy.
5% ceny lokalu określonej w umowie przedwstępnej stanowić będzie zadatek.
Przeniesienie własności nastąpi po spłacie całości ceny lokalu. W trakcie trwania umowy ilość rat będzie mogła ulec zmianie na wniosek najemcy.
Jak będziemy realizować inwestycje?
Realizacja inwestycji zostanie podzielona na 5 etapów obejmujących lata 2011-2018. Efektem projektu będzie wybudowanie 116 lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej ok. 5700 m². Rozpoczęcie I etapu inwestycji (faza przygotowawcza) planowane jest w IV kwartale 2010 r.
Prognozowana wielkość nakładów inwestycyjnych na realizację projektu wyniesie ok. 22 mln zł.
W ramach realizacji projektu przewiduje się wybudowanie:
- 18 lokali jednopokojowych,
- 38 lokali dwupokojowych oraz
- 60 lokali trzypokojowych.
Struktura lokali mieszkalnych po weryfikacji wniosków, będzie dostosowywana do oczekiwanych potrzeb.
Pierwszych 20 mieszkań – w ramach projektu „Gdańszczanin na swoim” – powstanie przy ul. Madalińskiego.
21 komentarzy
Super ale znowu nie dla mnie. Mieszkam z 10-cio letnim synem u rodziców. Chiałabym zamieszkać z narzeczonym ale nie chcemy ślubu. Oboje zarabiamy więcej niż możemy udokumentować bo pracujemy w handlu i gastronomi a tu nikt nie chce dawać normalnych umów. Za malo na kredyt, wynajem jest wyrzuceniem kasy w błoto !! Nie ma nic dla ludzi w takiej sytuacji.
Znowu połowa Urzędu Miesjkiego w Gdańsku będzie mieszkać w tych mieszkanich o ktorych Pan mówi. radze się wziąść do roboty a nie ludzziom bajeczki opowiadać. Tyle lat Pan był prezydentem przez co Gdańsk jest miastem zacofanym, nic tylko łoży Pan na Kościół i kulturę, ale pytanie czy Gdańszczan na to stać? Bo z pewnością Pana stać 🙂
mieszkanie,które wynajmuję jest warte ok. 300tys zł…czynsz wyniósłby 530zł+840zł rata+ok.500zł opłat za media-=ok.1870złi tak przez 30lat.Musiałabym zarabiać tyle,co Pan,ale wtedy nie musiałabym odczuwać tej wielkiej łaski dobrodziejstwa,która na mnie spływa z góry… i tak uważam,że te pieniądze,które oddajemy z mężem gminie są marnotrawione na pensje niekompetentnych urzędników…
GIS to jest jedna wielka pomyłka… mam nadzieję,że wkrótce będę mogła napisać o tym więcej… albo zrobi to za mnie zawodowiec….
i co dalej z tym projektem ?? pierwsze mieszkania zostały dawno rozdzielone a następnych jak nie było tak nie ma. Informacji od GIS nie można wyciągnąć żadnych i w żaden sposób ( a staram się czegoś dowiedzieć już z rok …) Jak zwykle dużo hałasu o nic … ?? Załatwić cokolwiek z gdańską „lokalówką” graniczy z cudem … Tak Pan dba o swoich młodych gdańszczan Panie prezydencie … szkoda gadać 🙁
Nowe mieszkania zostały oddane tydzień temu w ramach TBSu. Programu mieszkaniowego gminy na szerszą skalę niż jest to w tej chwili nie ma możliwości finansowych. Jakiego typu informacji nie może Pani wyciągnąć? Jest Pani zapisana do TBS-u?
Witam Panie Prezydencie.Chciałabym dowiedzieć sie czegoś wiecej na temat tego programu gdańszczanin na swoim.Z mężem wynajmujemy 2 pokojowe mieszkanie i płacimy 1500zł obcym ludziom czy nie może pan stworzyć odrębnej listy oczekujących na mieszkania np.do remontu dajecie piekne mieszkania dla takich brudasów i pijaków a tacy ludzie jak ja i wiele moich znajomych z pewnością docenili by taki gest i mieszkania po kilku miesiącach nie byłyby zrujnowane uważam że jest to wysoce nie sprawiedliwe.Nie możemy wziąść w tbs mieszkania bo nie mamy zdolności kredytowej a na socjal jesteśmy za bogaci (cokolwiek to znaczy)Ponawiam moje pytanie czy ma Pan jakiś pomysł na takich gdańszczan jak my?Pozdrawiam
Programu nadal nie udało się wdrożyć z uwagi na przeszkody w polskim prawie. Lobbujemy za ustawą, która to umożliwi. Jedyne co mogę doradzić to zapisać się w kolejkę po mieszkanie socjalne lub do TBS. Program „Gdańszczanin na swoim” również będzie wymagał zdolności kredytowej ale znacznie niższej niż wymagana w tej chwili przez banki przy zakupie mieszkania na wolnym rynku.
Ktoś nie czyta ze zrozumieniem ?? Przecież Lu782 napisała, że na socjalne mieszkanie „zarabiają za dużo” a na TBS ich nie stać … Mam dokładnie taką samą sytuację z mężem… i co tacy ludzie jak my mają zrobić ?? do końca życia mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu i patrzeć jak kolejna patologia dostaje piękne wyremontowane mieszkanka, które w trybie natychmiastowym demoluje?!? nic tylko zostać alkoholikiem na zasiłku – wtedy się dostaje mieszkanie socjalne … ehhh … szkoda gadać …
pozdrawiam serdecznie,
I.T.
Koniec rzadow Adamowicza jego kliki i PO!!!!! To miasto jest dla burzuazji i całej tej kliki , a nie dla młodych ludzi!!! W krajach Uni bardziej o nas dbaja jako pracownikow a nizeli w kraju w ktorym panuje wyzysk i opieszałe urzedy robia sobie jaja a organy odpowiednie do reagowania zostaly juz dawno uspiione… Takze czeka nas w najblizszych latach praca .Trzeba pozwalac wszystkich tych zasiedziałych opkopanych urzedasow bo pozapominali kto dla kogo w tym kraju pracuje!! ORGANIZUJMY SIE!!!
Dzień dobry Panie Prezydencie. Chciałbym dowiedzieć się czy jest jeszcze możliwość wzięcia udziału w tym programie? Myślę, że to dobry pomysł dla takich osób jak ja. Za rok kończę studia, i dobrze byłoby znaleźć coś własnego na takich warunkach. Pozdrawiam serdecznie
Obecnie można przystąpić tylko do TBS-u, ale kolejka nie jest tak długa jak można by się spodziewać. Od kilku lat czekamy na ustawowe regulacje, które umożliwią realizację takiego programu, lub rządowy, analogiczny program. Niestety na razie się nie doczekaliśmy. Ale TBS godny polecenia.
Panie Arturze Leszku, trudno mi wskazać coś innego niż zwrócić się z prośbą o zamianę na 2 lokale socjalne lub na większy. Przy dochodach 2300, podzielonych przez 3 członków rodziny nie ma jakiejś możliwej alternatywy proponowanej przez miasto.
Witam Panie Prezydencie . Jestem w bardziej skomplikowane sytuacji niż wielu wypowiadających się a mianowicie: pracuję w Gdańsku i mam umowę na czas nieokreślony 2000zł brutto miesięcznie nie licząc umów o dzieło poza instytucją macierzystą. Jestem zameldowany również w Gdańsku u rodziców z kolei mieszkam z żoną w Gdyni. Wynajmując mieszkanie spłacamy faktycznie obcym ludziom kredyt 1000zł + opłaty mimo że pragniemy zamieszkać w Gdańsku. Małżonka moja również pracuje ale niestety niema udokumentowanych dochodów. Ogólnie zarabiamy wystarczająco by mieszkać w wynajętym spłacając cudzy kredyt mimo że zdolności nie posiadamy. Czy kiedykolwiek będzie miał pan propozycję do zaoferowania ludziom których jest stać na spłacanie cudzych kredytów mimo że zdolności kredytowej nie posiadają??? Chylę tu czoło dla Lu782 oraz podobnym wypowiedziom. Pozdrawiam
W tej chwili taką propozycją są TBSy. Co roku oddawane są kolejne budynki, lokale w tej formie. Program gdańszczanin na swoim nie ruszył ostatecznie, bo rząd przygotowywał analogiczny program. Ostatecznie program rządowy jest jednak nieco inny od założeń i wciąż poza TBS nie alternatywy dla tych, którzy zarabiają przeciętnie. Niestety każde mierzenie zdolności kredytowej według wytycznych NBP, oparte jest na udokumentowanych dochodach. Wiem, że odbiega to od realiów ale dochody nieujawniane uznaje się za nieistniejące.
Witam Panie Prezydencie. Po 1 Chciałabym dowiedzieć się będąc obecnie na liście tbsów ” na które rzecz jasna nas nie stać” czy trzeba czekać cały rok żeby przepisano nas na listę mieszkań komunalnych tylko dlatego że mąż zarabiał przez kilka miesięcy więcej… a teraz spełniamy kryteria dochodowe na mieszkania komunalne… Po 2 mieszkamy na 16m2 czteroosobowa rodzina z synem chorym z orzeczeniem…” wymagany ma osobny pokój ” na jednym pokoju w mieszkaniu z którego nas wysiedlą nawet lada dzień.. i musimy kolejny rok czekać żeby w ogóle zostać wpisanym tz przepisanym na tą drugą listę, czy ten rok będzie miał w ogóle znaczenie? czy poszedł na marne? prosiliśmy o mieszkanie do remontu i cisza… pisałam do Pana Prezydenta meila cisza … czy znalazłabym lokal pusty, nie zamieszkały miałabym szanse na otrzymanie jego..? co mam zrobić niech mi Pan odpisze..
Jestem w stanie zweryfikować sprawę, tylko znając konkrety. Proszę więc napisać do mnie maila [email protected] z podaniem swojego imienia i nazwiska, oraz adresu. Co do kryteriów finansowych to zawsze będzie tak, że ktoś będzie z nich niezadowolony, ale muszą być jasne i proste kryteria. Nie przyznajemy mieszkań według swojego widzimisię, ale ściśle, zgodnie z zasadami wytyczonymi przez uchwałę Rady Miasta.
Witam Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za odpowiedź, maila wysłałam nie jednego już i nie otrzymałam odpowiedzi na żadnego… Dziś wysyłam kolejnego maila z wszystkimi konkretami
Witam Panie Prezydencie ponawiam moje zapytanie dot.tego programu”Gdańszczanin na swoim”wiem,ze pierwsze mieszkania powstały na ul.Madalińskiego’moje pytanie brzmi kiedy program będzie dostępny dla osób,które nie mieszkają w komunalnych mieszkaniach,tylko w wynajętych od osób prywaprywatnych-swoją drogą uważam ,ze to trochę nie sprawiedliwe i dyskryminujące drugie pytanie brzmi kiedy w Gdańsku będą dostępne mieszkania z programu rządowego „Jak u siebie”widziałam ofertę w Poznaniu i powiem szczerze zw się załamałam bo ceny to chyba z kosmosu jeśli w Gdańsku trzeba będzie płacić za wynajęcie 3 POK.mieszkania ponad 2000tys.,to nie wiem dla kogo ten program chyba do śmierci zostanę u tego właściciela uczepiona jak pies do nogi bo niestety dla takich jak ja alternatywy żadnej.Jeszcze tylko do dam aby PAN nie myśl al ze jestem darmozjadem i ze tylko oczekuje najlepiej za darmo,ze 2000tys.to moglabym Placić ale za mieszkanie ,które będę mogla wykupić a nie tylko wynająć i to tylko max.na 10lat bo ten program(jak u siebie)przewiduje maksymalny czas najmu wlasnie 10lat Czekam niecierpliwie na odpowiedź.Pozdrawia m
Witam Panie Prezydenćie ,chiałabym uzyskać informacje czy ten program(Gdańszczanin na swoim)będzie realizowany na większą skalę ,również dla osób nie zamieszkujących w mieszkaniach komunalnych,jest to bardzo ciekawa propozycja pisałam do Pana parę lat temu i ciekawi mnie czy coś się „ruszyło” w tym temacie.Chciałabym jeszcze dopytać o rządowy program „jak u siebie ,kiedy i w jakich cenach i w jakiej okolicy będą mieszkania na wynajem.Pozdrawiam.
Ten program nie ruszył, bo 4 lata temu rząd zapowiedział pracę nad swoim programem choć uruchomił go w wersji dość okrojonej. Czy wrócimy do niego, tego nie wiem. Nowy zastępca Piotr Grzelak dostał temat do analizy i być może znajdziemy taki montaż prawno-finansowy, który umożliwi jego uruchomienie na szerszą skalę. Program miał być przeznaczony dla tych, którzy nie mają na tyle dobrej zdolności kredytowej, żeby brać kredyt w banku a jednocześnie są w stanie ponosić wyższe koszty niż w mieszkaniu komunalnym, z perspektywą prawa własności do mieszkania.