W swoim tekście na blogu podsumowującym na gorąco turniej Euro 2012 z 25 czerwca zastanawiałem się w którym kierunku będziemy rozwijali miasto, na jakie aspekty powinniśmy zwracać uwagę oraz co powinno być naszym priorytetem:
„Co po Euro? To coraz częściej zadawane pytanie. Zadawane trochę ze smutkiem, że piłkarska fiesta już się skończyła. Ale i z nadzieją, że kapitał społecznego zaangażowania i zaufania, że mobilizacja wokół unowocześnienia Gdańska nie wygaśnie wraz z zakończeniem Euro.
Nie wygaśnie. Będziemy kończyli rozpoczęte inwestycje, jak ulicę Słowackiego, Trasę Sucharskiego do Obwodnicy Południowej. Do wykończenia został też gmach Teatru Szekspirowskiego i Europejskiego Centrum Solidarności. Zaczniemy budowę nowej linii tramwajowej z Kartuskiej do Myśliwskiej na Piecki Migowo. Kończąc jedne i rozpoczynając następne inwestycje rozpoczęliśmy już prace nad projektami inwestycji, które będziemy realizować w latach 2015-2020.
Sukces Euro jest silną przepustką Gdańska do gry w wyższej lidze miast europejskich. Mamy uzasadnione nadzieje na wzrost w najbliższych latach liczby przyjazdów zagranicznych turystów. A także większego napływu zagranicznych inwestycji – a więc miejsc pracy.
Jestem przekonany, że sukces Euro nie tylko stanie się nową cezurą w historii Gdańska, ale przyniesie wiele pozytywnych, długofalowych skutków dla naszego miasta.”
I prawie wszystkie te zamierzenia realizujemy i jesteśmy coraz bliżej zakończenia wielu inwestycji. Poza częścią infrastrukturalną postanowiliśmy skupić się na pracy, której głównym celem jest rozwój umiejętności gry w piłkę nożną wśród młodych oraz aktywizacji fizycznej młodzieży. Wspólnie z przedstawicielami klubów piłkarskich z Gdańska szkolących zawodników do 16 roku życia rozpoczęliśmy serie spotkań których głównym celem jest odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie- co dalej? Jak wykorzystać efekt Euro? Jak miasto wspólnie z klubami może pomóc młodym ludziom rozwijać ich pasję?
Jednym z pomysłów przygotowanych przez doktora Bartosza Dolańskiego z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu jest stworzenie programu rozwoju utalentowanych zawodników, stworzenie drużyny Top Talent. Ale zacznijmy od początku. Aktualnie w Gdańsku funkcjonuje 13 klubów, które szkolą młodzież oraz uczestniczą w rozgrywkach organizowanych przez Pomorski Związek Piłki Nożnej. W ich strukturach działają 52 drużyny, które zrzeszają zawodników w przedziale wieku 8-18 lat. Łącznie daje to przybliżoną liczbę 1300 zawodników.
Planujemy aby z tej grupy stworzyć zespół zawodników najbardziej utalentowanych z wszystkich klubów Gdańska, w skład którego wchodziliby gracze w przedziale wiekowym 10-16 lat. 10 lat to czas, w którym średnio po 3 latach szkolenia można zauważyć predyspozycje do gry w piłkę nożną. Z kolei utalentowani 16-letni zawodnicy powinni już brać udział w treningach z seniorami. W klubach Gdańska, w Pomorskim Związku Piłki Nożnej w Gdańsku zarejestrowanych jest około 825 piłkarzy w tym przedziale wieku. Do grupy „top talent” zostanie zakwalifikowanych po 2-6 graczy z jednego rocznika z założeniem, że w grupach wiekowych 13-16 lat wytypowanych będzie maksymalnie po 2 zawodników występujących na tej samej pozycji w określonym systemie organizacji gry.
Proces naboru i selekcji do tej grupy składałby się z dwóch etapów: 1. testy polowe; 2. badania po których zostanie przygotowana lista rankingowa. Po spotkaniach z rodzicami z listy rankingowej zostanie wybrana docelowa drużyna.
Wyselekcjonowana grupa „top talent” po drugim etapie będzie liczyła od 2-6 osób w każdym z siedmiu roczników od U-10 do U-16. Zawodnicy ci będą poddani specjalnie przygotowanemu indywidualnemu programowi szkolenia, którego głównym celem będzie doskonalenie jego walorów, korygowanie mankamentów oraz przygotowywanie do sprawnego działania na optymalnej dla niego pozycji. Każdemu z rodziców utalentowanego zawodnika zostanie przygotowana umowa, na mocy której jego podopieczny zobowiązuje się wykonywania założonych zadań. Umowa zostaje sporządzona na 1 rok. Zawodnik grupy „top talent” w okresie obejmowania umowy będzie objęty specjalnym programem, który przewiduje określone środki wspomagające jego rozwój.
Zakłada się, że indywidualne zajęcia treningowe prowadzone będą raz w tygodniu na obiektach zarządzanych przez MOSiR, GOKF oraz AWFiS.
Poniżej tabela przedstawiająca środki wspomagające wybranych zawodników:
Lp. | Rodzaj pomocy | Uwagi |
1 | Indywidualny roczny program szkolenia | Zaangażowani uznani trenerzy Pomorza oraz byli i obecni zawodnicy, w szczególności podczas treningów pozycyjnych |
2 | Bezpłatne dojazdy na treningi do macierzystego klubu oraz na treningi grupy „top talent” | Proponuje się objęcie patronatu przez ZKM Gdańsk |
3 | Bezpłatna opieka medyczna | Istotna szczególnie w przypadku kontuzji i konieczności szybkiej interwencji. |
4 | Bezpłatne konsultacje z psychologiem sportowym | Dotyczy także rodziców w celu budowania pozytywnych relacji na linii rodzic-dziecko-klub |
5 | Bezpłatna opieka stomatologiczna | Przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej oraz paradontoza zwiększają ryzyko występowania poważnych problemów ze zdrowiem. |
6 | Bezpłatne wyżywienie w stołówkach szkolnych | Do zastanowienia pozostaje kwestia wzbogacenia menu |
Weryfikacja postępów, zaangażowania oraz zachowania będzie miała miejsce dwa razy w roku (czerwiec, grudzień) na specjalnych arkuszach oceny, na których też swoje uwagi będzie przekazywał trener klubowy. W przypadku niezadawalającej oceny, może dojść do wymiany zawodnika, który znalazł się na kolejnym miejscu w rankingu po drugim etapie testów i badań.
Celem stworzenia grupy „top talent” jest przygotowanie zawodnika do rywalizacji w zespole seniorów na najwyższym poziomie zaawansowania sportowego. Zakłada się, że gracz po pokonaniu całego procesu indywidualnego szkolenia w grupie „top talent” w wieku 16-17 lat będzie umiejętnie wprowadzany do I zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Po wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami klubów piłkarskich prezesi, trenerzy oraz przedstawiciele PZPN zastanawiają się jeszcze nad ewentualnymi poprawkami zaproponowanego programu a odpowiednie służby miejskie szukają środków finansowych które pozwolą wdrożyć ten program i tak jak pisałem na FB znaleźć nowego Lewandowskiego!
Pracując nad pomysłem przygotowanym przez doktora Dolańskiego nie zapominamy o osobach, które grę w piłkę nożną traktują bardziej hobbystycznie dlatego już w najbliższych tygodniach ogłosimy gdzie powstanie kolejne boisko ze sztuczną nawierzchnią z którego po zajęciach lekcyjnych do wieczora mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Wszystkich do tego serdecznie zachęcam.
Poniżej link do naszych gdańskich boisk: