Zbieramy plony wieloletnich inwestycji w poprawę jakości wody pitnej w Gdańsku. Teraz możemy powiedzieć z pełnym przekonaniem – Wlej śmiało! Właśnie rusza kampania promująca efekty Gdańskiego II etapu projektu wodno-ściekowego.

W 2004 roku, zanim rozpoczęły się inwestycje Gdańskiego projektu wodno-ściekowego, zgodność jakości gdańskiej wody z normami wynosiła 83,6%. Dziś, po dziesięciu latach rozległych inwestycji, 100% gdańskiej wody spełnia ścisłe normy polskie i unijne. Co się zmieniło? Powstały nowe sieci i magistrale wodociągowe (ponad 40 km), zmodernizowane zostały ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, powstały nowe zbiorniki wody pitnej. Ostatnią, dużą i głośną inwestycją było przyłączenie Wyspy Sobieszewskiej i Płoni Wielkiej do gdańskiego systemu wodociągowego. Inwestycji tych nie widać – są pod ziemią i na terenach zielonych. Można je dostrzec właśnie poprzez parametry samej wody oraz jej oceny przez konsumentów – mieszkańców Gdańska.

Z badań społecznych wynika, że gdańszczanie pozytywnie wypowiadają się o swojej kranówce. 48,9% z nas sądzi, że woda pitna w Gdańsku jest lepsza niż w innych miastach Polski, a 41,3% uważa, że jakość poprawiła się w ciągu ostatnich trzech lat. Na takie efekty gdańskie wodociągi musiały pracować przez lata. To, co jednak najbardziej może zainteresować mieszkańców Gdańska to zwiększenie udziału wody pochodzącej z ujęć głębinowych w systemie zaopatrzenia. Warto więc wiedzieć, z jakich ujęć pochodzi gdańska woda.

 

 

Ponad 80% gdańskiej wody pochodzi z ujęć głębinowych. Często mieszkańcy życzyliby sobie, by tej właśnie wody było jak najwięcej. Warto w tym miejscu nadmienić, że kamień, będący powodem częstych narzekań, jest naturalnym efektem twardości wody pochodzącej z ujęć głębinowych. Woda twarda z kolei zawiera dużą ilość związków mineralnych, o które zabiegamy w codziennym życiu.

Wreszcie kwestie finansowe. Inwestycje, związane z poprawą jakości wody w Gdańsku, realizowane w ramach obu etapów Gdańskiego projektu wodno-ściekowego, kosztowały do tej pory 308 692 995,00 PLN netto. To jednak jeszcze nie koniec działań w tym zakresie. Właśnie rozpoczęła się budowa wieżowego zbiornika wody na Wyspie Sobieszewskiej, który będzie zapewniał odpowiednie ciśnienie wody w kranach. W okresie letnim, zbiornik wieżowy, będzie też pełnił funkcje turystyczne. Przed Gdańskiem stoją też kolejne wyzwania, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa dostaw wody oraz ochrony ujęć wody pitnej.

Gdzie można znaleźć najważniejsze informacje?

o inwestycjach – http://www.giwk.pl/inwestycje.html

o parametrach gdańskiej wody – http://www.sng.com.pl/zalaczniki/2014/201402_komunikat-jakosc_wody.pdf

o gdańskiej wodzie – blizejzrodel.pl