Na Facebooku relacjonowałem wyprawę do Japonii do Kirara-hama, gdzie odbyła się skautowa „olimpiada”. Ale chyba nie do końca udało mi się przekazać wrażenia z tej imprezy. Postaram się krótko wyjaśnić czym jest Jamboree i dlaczego Gdańsk chce być gospodarzem tej imprezy w 2023, oraz szuka sojuszników tej idei w Polsce i na świecie.

Co cztery lata, od 1920 roku, skauci z całego świata zjeżdżają się w wybranym miejscu by przez dwa tygodnie przeżywać największą harcerską przygodę życia. W tym roku Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w Japonii, w prefekturze Yamaguchi w miejscowości Kirara-hama. Uczestniczyło w nim 33 tysiące skautów ze 150 krajów. W 2023 roku możemy mieć okazję gościć cały skautowy świat w Gdańsku, który razem ze Związkiem Harcerstwa Polskiego kandyduje do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego.

Wraz ze moim zastępcą – Piotrem Grzelakiem zostaliśmy zaproszeni przez Związek Harcerstwa Polskiego, jako goście specjalni Polskiego Kontyngentu na 23 Światowego Jamboree w Japonii. Wzięliśmy udział w uroczystości otwarcia, w przyjęciu, które wydała komenda Kontyngentu Polskiego dla szefów Narodowych Organizacji Skautowych z całego świata oraz kilkudziesięciu mniejszych spotkaniach z reprezentantami Światowej Organizacji Skautowej i komendami kontyngentów narodowych na Jamboree.

Teren Jamboree robi niesamowite wrażenie. To namioty i infrastruktura polowa ciągnąca się po horyzont. Samo miasteczko zlotowe zajmowało ok. 286 ha! Uczestnicy skupieni w 40 osobowych drużynach (podzielonych na 10 osobowe zastępy) śpią w czterech hubach, które można porównać do dzielnic miasta. Na terenie zlotu znajdowały się trzy huby mieszkalne dla skautów oraz jeden dla kadry – wolontariuszy, którzy pełnili funkcje porządkowe, organizacyjne, koordynowali prace i program Jamboree. Dodatkowo, na terenie zlotu znajdowały się strefy aktywności – basen, arena na której odbywały się koncerty otwarcia i zamknięcia, plaza – miejsce spotkań i wymiany harcerskich przypinek, globalna wioska… Każda dzielnica dzieliła się na cztery podobozy, których nazwami były szczyty gór w Japonii.

W ciągu dwóch tygodni skauci uczestniczyli w zajęciach na terenie Zlotu oraz w okolicy prefektury Yamaguchi. Program edukacyjny podzielony jest na moduły tak, by każdy harcerz i harcerka mogli uczestniczyć we wszystkich atrakcjach. W Japonii był to program wodny (obok jest zatoka), zwiedzanie Hiroszimy i centrum pokoju, wędrówki po okolicznych wzgórzach i lasach, program naukowy (przypominający polowe zajęcia z Centrum Nauki Kopernik), zajęcia międzykulturowe i tzw. Dzień Kultury, podczas którego każdy kraj prezentował swoją kulturę i osiągnięcia, ceremonie otwarcia i zakończenia, które były widowiskami muzycznymi – z koncertami, występami skautów i elementami harcerskiej obrzędowości, którą była m.in. prezentacja flag wszystkich reprezentacji na głównej scenie.

Światowe Jamboree Skautowe to prestiżowe wydarzenie dla organizującego go kraju. Skautów ze swoich państw odwiedzają ważne postacie życia społeczno–politycznego. Do Yamaguchi przyjechał m.in.: książę Japonii, wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. młodzieży, czy książę Arabii Saudyjskiej. Jamboree w Szwecji, które odbyło się w 2011 roku odwiedził król Karol Gustaw. Przyjęte jest również, że skautów odwiedzają ministrowie edukacji z różnych krajów, osoby odpowiedzialne w państwach za współpracę międzynarodową czy organizacje pozarządowe.

 

Czym jest dla Gdańska organizacja Światowego Jamboree Skautowego? Jak wygląda proces kandydatury?

Już na tym etapie – trwającym minimum do sierpnia 2017 (w tym roku w Azerbejdżanie dowiemy się czy to Polska czy Korea zdobędą prawo organizacji Jamboree w 2023 roku) ruszama globalną kampanią promocyjną naszego miasta. Od czasu podpisania umowy o organizacji Jamboree w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej, Gdańsk obecny jest w szerokiej komunikacji ZHP. Są to m.in. tysiące publikacji (magazynów, ulotek) dystrybuowanych wśród skautów z całego świata, klipy promocyjne prezentujące rozwijającą się gdańską infrastrukturę, zabytki i architekturę oraz tereny zielone. Tym projektem Gdańsk zyskał tysiące ambasadorów, którzy wszędzie, gdzie pojadą mówią o tym, że ich organizacja – ZHP, stara się o organizację Światowego Jamboree Skautowego właśnie w Gdańsku. Najbliższe wydarzenia, na których promować będziemy Gdańsk i kandydaturę ZHP to np. Konferencja Regionu Afrykańskiego w Ugandzie (sierpień) i Konferencja Regionu Azja – Pacyfik (październik).

 

Samo wydarzenie przyniesie do Gdańska dodatkowych turystów, przedstawicieli Narodowych Organizacji Skautów, uwagę międzynarodowych mediów i wielu skautów, którzy będą opowiadać o Gdańsku po powrocie do domu. Zakładamy, że na Jamboree w Polsce przyjedzie nawet 50 tys. uczestników i uczestniczek, do tego dochodzą tzw. „Day visitors” czyli dodatkowo kilkanaście tysięcy osób. Harcerze nie tylko spędzą te dwa tygodnie na Wyspie Sobieszewskiej – mamy możliwość zaproponowania im tzw. Ho Ho – Home Hospitality, czyli pobytu w rodzinach polskich przez kilka dni, co dodatkowo wydłuża ich pobyt w Gdańsku i regionie. Ponieważ to młodzi ludzie, dobre wspomnienia będą towarzyszyć im całe życie. Jestem przekonany, że wielu z nich tu wróci.

 

Światowe Jamboree Skautowe to niepowtarzalna szansa dla Gdańska. Nie zapominajmy, że ruch skautowski skupia najaktywniejszych – a więc tych, którzy w przyszłości mogą w swoich krajach tworzyć elity polityczne, gospodarcze czy kulturalne.

Wydarzenie to – zazwyczaj odbywa się tylko raz w jednej lokalizacji. Kolejne, 24. Jamboree Światowe odbędzie się w USA, liczymy, że wyjątkowe, 25. Jamboree odbędzie się w Gdańsku!

Przydatne linki:

– opis idei kandydatury polskiej: http://polska2023.pl/o-jamboree/
– dzień na Jamboree oczami uczestnika:
http://polska2023.pl/news/jak-wyglada-zycie-na-jamboree/