Jednym z celów, jakie chciałbym postawić na kolejną kadencję jest budowa kilku nowych basenów. Mogłyby one powstać na przykład w takich lokalizacjach jak Wrzeszcz, Nowy Port, Brzeźno, Siedlce czy Gdańsk Południe. Możliwą formą realizacji inwestycji jest partnerstwo prywatno-publiczne, która pozwala prowadzić miejskie inwestycje bez nadmiernego obciążania budżetu miasta. Ten pomysł zaatakował kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa.

Krytyka takiej formuły budowy basenów jest ze strony PO, nie ukrywam, zaskakująca. Platforma jest partią, która deklaruje zrozumienie zasad funkcjonowania gospodarki, stawia na inwestycje i rozwój.  Tymczasem ze strony kandydata PO padły dziś słowa krytyki wobec formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), która w ciągu ostatnich lat przyniosła Gdańskowi inwestycje warte 3,5 miliarda złotych (netto 2,88 mld zł).

Dla porównania, roczny budżet Gdańska kwotę 3 mld zł przekroczył dopiero w tym roku. W tej sumie muszą zmieścić się wszystkie miejskie wydatki – nie tylko inwestycje, ale także bieżące funkcjonowanie szkół, wydatki na utrzymanie miejskiej zieleni, instytucji kultury, funkcjonowanie transportu miejskiego itp. Tym samym budżet na nowe inwestycje jest ograniczony. Trzeba gospodarować nim odpowiedzialnie. Tam, gdzie to możliwe, warto dzielić się kosztami inwestycji z partnerem prywatnym, który finansuje część kosztów realizacji przedsięwzięcia w zamian za możliwość późniejszego czerpania korzyści z zarządzania obiektem.

Ponad miliard na cele publiczne

W każdej inwestycji PPP wyraźnie rozdzielone są cele prywatne i publiczne. Łączna wartość dotychczasowych celów publicznych w ramach PPP to 1,12 mld zł. Przedstawmy to na przykładzie Wyspy Spichrzów. W zamian za możliwość budowy obiektów, które będą służyć na cele komercyjne (np. sprzedaż lokali, wynajem pomieszczeń na kawiarnie, restauracje, itp.) inwestor jest zobowiązany m.in. do wybudowania układu komunikacyjnego ulicy Chmielnej, Motławskiej, Pożarniczej, ciągu pieszego przy nabrzeżu oraz kładki przez Motławę.

Inne inwestycje realizowane w formule PPP to kolumbaria na gdańskich cmentarzach (blisko 2500 nisz na urny), które częściowo rozwiązały problem braku miejsc na pochówki, zabudowa Targu Siennego czy budowa spalarni śmieci. W ramach PPP możliwe będzie także zagospodarowanie terenu dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście czy wybudowanie nowych parkingów.

Kunszt wodny w Gdańsku - Paweł Adamowicz

Kunszt wodny w Gdańsku. Przykład inwestycji celu publicznego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

Każda taka inwestycja to długofalowe korzyści. Inwestorzy płacą podatki do budżetu miasta. Powstają miejsca pracy dla gdańszczan, lokalne firmy zarabiają przy realizacji inwestycji.

Zdaję sobie sprawę, że kandydat PO, który przez 15 lat był w Gdańsku nieobecny, pracując w Brukseli czy Warszawie, może nie rozumieć jak funkcjonuje miasto. Dziwię się natomiast, że nie rozumieją tego towarzyszący mu na konferencji prasowej radni, niektórzy z wieloletnim doświadczeniem w radzie miasta, uczestniczący w pracach nad Wieloletnią Prognozą Finansową miasta.

Gdańsk buduje baseny

W tej kadencji wybudowaliśmy cztery nowe baseny, w takich dzielnicach jak Osowa, Kokoszki, Stogi i Orunia. To obiekty nowoczesne i funkcjonalne, które są chętnie odwiedzane przez gdańszczanki i gdańszczan.  Ich działanie wpisuje się w funkcjonujące w Gdańsku programy rozwoju sportu i profilaktyki zdrowotnej.

Otwarcie nowego basenu na Stogach. Gdańsk - Paweł Adamowicz

Otwarcie nowego basenu na Stogach.

Chcemy i będziemy budować kolejne pływalnie. Szacunkowy łączny koszt realizacji inwestycji, wraz z przygotowaniem gruntu i budową, to około 20 mln zł. Łatwo policzyć, że na budowę 5 nowych obiektów potrzeba 100 mln zł. Dodatkowo na utrzymanie i funkcjonowanie każdego basenu należy przeznaczyć kwotę rzędu ok. 1 mln zł.

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, skąd wziąć te pieniądze? W trakcie konferencji prasowej przewodniczący klubu PO Piotr Borawski zaproponował de facto zwiększenie w tym celu zadłużenia miasta, powołując się na faktycznie dobrą sytuację miejskich finansów. Inną możliwością finansowania inwestycji jest zmniejszenie wydatków, na przykład na szkoły czy wsparcie społeczne. Nie sądzę jednak, by było to dobre rozwiązanie, dlatego właśnie chcemy sięgnąć po formułę PPP. Pozwoli ona bowiem zrealizować ważne inwestycje przy rozsądnym, ograniczonym obciążeniu miejskiego budżetu.

Otwarcie basenu przy XV LO po remoncie - Gdańsk - Paweł Adamowicz

Otwarcie basenu przy XV LO po remoncie – Gdańsk – Paweł Adamowicz