Oto w roku 1990 dwóch pisarzy i przyjaciół – profesor Jerzy Limon i Władysław Zawistowski – zamarzyli sobie, że wskrzeszą w Gdańsku tradycję teatru elżbietańskiego. Oraz, bagatela, odbudują w naszym mieście Teatr Szekspirowski. Odbudują, jako że w XVII wieku istniał w Gdańsku pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej, który mieścił się w budynku Szkoły Fechtunku.

Większość ludzi, którym Limon i Zawistowski opowiadali o swoim pomyśle znacząco pukała się w głowę. Bowiem pomysł wydawał się kompletnie nierealny. I tak na zdrowy rozum to był pomysł nierealny. Ale działo się to w Gdańsku, w mieście, w którym spełniają się wielkie marzenia. Spełniło się więc i to.

5 marca 2011 ruszyła budowa tego okazałego gmachu. Ceremonia otwarcia odbyła się 19 września 2014. Tak właśnie spełni ją się w Gdańsku wielkie marzenia.

Ale zanim powstał budynek teatru, założona przez Limona i Zawistowskiego Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała Gdańskie Dni Szekspirowskie, które były prapoczątkiem dzisiejszego Festiwalu Szekspirowskiego. Było to w roku 1993. A w roku 1997, podczas obchodów tysiąclecia Gdańska, Gdańskie Dni Szekspirowskie przekształciły się w międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

Dziś gdański Festiwal Szekspirowski jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie. Jest jedynym tego typu w Polsce. Jest znaczącą światową imprezą kulturalną. Przez nasz Festiwal przewinęło się nieomal 200 zespołów teatralnych z 30 krajów. Jest Festiwal międzynarodową platformą wymiany myśli i dyskusji środowisk skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.

Jedną z głównych atrakcji Festiwalu jest Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, o Złotego Yoricka. Tę prestiżowa nagrodę zdobyli miedzy innymi Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski, Jerzy Grzegorzewski i Jan Klata. Czyli czołówka polskich reżyserów. Ale Festiwal to też liczne działania artystyczne, warsztaty, spotkania z twórcami. To bogaty program edukacyjny Letniej Akademii Szekspirowskiej kierowany do młodzieży z Polski i zagranicy.

Dwa wielkie dzieła Fundacji Theatrum Gedanense – Teatr Szekspirowski i międzynarodowy Festiwal Szekspirowski – są dziś trwałym elementem krajobrazu kulturalnego Gdańska. Są czymś, czym Gdańsk się szczyci.

Są też dowodem na to, że warto marzyć. Szczególnie tutaj, w Gdańsku, gdzie marzenia się spełniają.