Niedawno minęły trzy lata mojej bieżącej kadencji jako prezydenta Gdańsk. Myślę, że bilans tych lat wypada pozytywnie. Był to czas intensywnych działań na rzecz poprawy jakości życia w mieście i inwestycji w dzielnicach, blisko mieszkańców. Wśród najważniejszych osiągnięć chciałbym wymienić oddanie do użytku 1003 mieszkań komunalnych, czterech przedszkoli, trzech żłobków i 36 boisk w dzielnicach Gdańska. Sukcesem było też stworzenie gdańskiego programu in vitro, dzięki czemu gdańskie rodziny, zmagające się z problemem bezpłodności, będą mogły doczekać się potomka.

Kiedy trzy lata temu startowałem w wyborach, przedstawiłem gdańszczankom i gdańszczanom listę 145 zadań do zrealizowania. Dziś 81 zadań jest wykonanych, 55 jest w trakcie realizacji, a dziewięciu niestety nie uda się zrealizować do końca tej kadencji.

W aktualnej kadencji zdecydowałem się położyć akcent na poprawę jakości życia w mieście.

Stąd wiele inwestycji w edukację i opiekę nad najmłodszymi. Budujemy nowe przedszkola i żłobki w tych dzielnicach zamieszkanych przez liczne rodziny z małymi dziećmi. Działamy elastycznie i tam, gdzie to konieczne kupujemy miejsca w przedszkolach w sektorze prywatnym.

W tej kadencji Gdańsk wzbogaci się o trzy nowe baseny (Osowa, Stogi, Orunia) i dwie nowe szkoły: tę budowaną wspólnie przez trzy gminy w Kowalach oraz miejską przy ul. Jabłoniowej. Infrastruktura sportowa miasta wzbogaciła się o 36 nowych, przyszkolnych boisk, zaś już za kilka miesięcy będę miał przyjemność otworzyć setne zmodernizowane boisko w Gdańsku.

Basen na Stogach. Fot. D. Paszliński

Basen na Stogach. Fot. D. Paszliński

Budowa szkoły metropolitalnej w Kowalach. Fot. D. Paszliński

Budowa szkoły metropolitalnej w Kowalach. Fot. D. Paszliński

Bardzo się cieszę, że udało nam się uruchomić zakrojony na szeroką skalę program rewitalizacji Nowego Portu, Dolnego Miasta, Oruni, a także Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej przeznaczymy na odnowę tych obszarów ponad 100 mln zł. Wszystkie działania odbywają się z aktywnym zaangażowaniem mieszkańców tych dzielnic. Wkrótce ogłosimy pierwsze przetargi na modernizację infrastruktury!

Inauguracja Komitetu Rewitalizacyjnego. Fot. G. Mehring / gdansk.pl

Inauguracja Komitetu Rewitalizacyjnego. Fot. G. Mehring / gdansk.pl

Mieszkania komunalne w Gdańsku

Dobrze zarządzane miasto ma ofertę mieszkaniową dla mieszkańców o różnych możliwościach finansowych. Kiedy rząd jedynie opowiada o programie „Mieszkanie+”, my podejmuje konkretne działania, dzięki którym zasób mieszkań komunalnych zwiększył się o 1003 nowe lokale. Połowę z nich wybudowaliśmy w formule TBS – miasto bezpłatnie udostępnia grunty, zaś budowa odbywa się za pieniądze z programów rządowych lub na kredyt. Za sukces uznaję także wyremontowanie w trakcie dwóch lat 600 pustostanów, dzięki czemu mieszkania te znów będą służyć gdańszczanom.

Nowe budynki TBS, oddane do użytku pod koniec 2017. Fot. D. Paszliński / gdansk.pl

Nowe budynki TBS, oddane do użytku pod koniec 2017. Fot. D. Paszliński / gdansk.pl

Gdańsk pięknieje

Dobrze zarządzane miasto to takie, w którym pięknieją przestrzenie publiczne. W listopadzie 2017 zakończyliśmy rewitalizację Parku Oruńskiego, dzięki czemu odzyskał dawny blask i przyciąga mieszkańców także spoza Oruni. Wypiękniał Skwer Świętopełka, ulice Grobla oraz Świętego Ducha. Długie Pobrzeże połączyła z Ołowianką zwodzona kładka – niektórzy wątpili w sens tej inwestycji, a okazała się frekwencyjnym hitem. Kładka już dziś przyczynia się do ożywienia inwestycji w tej części miasta.

Kładka na Ołowiankę. Fot. G. Mehring

Kładka na Ołowiankę. Fot. G. Mehring

Skwer Świętopełka. Fot. D. Paszliński

Skwer Świętopełka. Fot. D. Paszliński

Nieodległa Wyspa Spichrzów zmieniła się w jeden wielki plac budowy. Blisko 75 lat po zakończeniu II Wojny Światowej udaje się zagospodarować to ważne miejsce w sercu Gdańska.

W 2017 r. rozpoczęła się długo oczekiwana budowa mostu zwodzonego na Wyspę Sobieszewską, który – mam nadzieję – oddamy do użytku jeszcze przed wakacjami 2018.

Zdrowie gdańszczan to jeden z najważniejszych tematów, nad jakimi pracujemy w bieżącej kadencji. W szczególności zależmy mi na zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym (stąd też inwestycje w obiekty sportowe), ale prowadzimy też ambitny program ochrony zdrowia psychicznego. Głośnym echem w całej Polsce odbiło się wprowadzenie w Gdańsku programu in vitro – była to nasza odpowiedź na rezygnację z programu in vitro przez rząd PiS.

Podpisanie umów z klinikami realizującymi gdański program in vitro. Fot. G. Mehring / gdansk.pl

Podpisanie umów z klinikami realizującymi gdański program in vitro. Fot. G. Mehring / gdansk.pl

Rady dzielnic w Gdańsku

W każdej gdańskiej dzielnicy powstały rady dzielnic, zwiększyła się też liczba domów sąsiedzkich. Najważniejsze miejskie tematy konsultujemy w trakcie paneli obywatelskich, rozwiązania, które inspiruje inne miasta.

Oprócz sukcesów są też wyzwania, zadania, których nie uda się zrealizować do końca tej kadencji. To przede wszystkim odnowienie Drogi Królewskiej, Targu Rybnego i Długiego Pobrzeża. Przygotowane projekty architektoniczne nie odpowiadały randze tych miejsc, co wymaga podejścia do tematu na nowo.

Dziś Gdańsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast Europy. Trzeba dużo złej woli, by mówić inaczej. Wiem, że to nie jest dobra wiadomość dla moich oponentów politycznych, ale obecnie Gdańsk jest w kolejnych latach swojego złotego okresu!