Dzisiaj mija 8 rocznica tragicznego wypadku lotniczego pod Smoleńskiem.  W jednej chwili blisko setka postaci związanych z bieżącą polityką, różnymi wyznaniami, wszystkimi formacjami wojska, historią naszego kraju oraz ludzi  którzy wykonywali swoje obowiązki służbowe zniknęła z naszego życia.

Znałem bardzo wielu członków tego tragicznego lotu jednak tego dnia najmocniej wspominam i najbardziej brakuje mi Arama Rybickiego oraz Maćka Płażyńskiego. Z każdym z nich miałem zaszczyt współpracować ale co ważniejsze każdego z nich oraz ich rodziny miałem przyjemność dobrze poznać. Co najważniejsze i Aram i Maciek  byli dobrymi ludźmi, którzy nigdy nie odmawiali innym pomocy.

10 kwietnia 2010 roku miał miejsce tragiczny, niewyobrażalny wypadek komunikacyjny w którym zginęli nasi przyjaciele. Tragedia smoleńska stała się jednak także synonimem kłamstwa, jakiego nie znała dotąd nasza historia.

Kłamstwo smoleńskie, a więc oskarżenie polskiego rządu o spisek z obcym mocarstwem  przeciwko polskiemu prezydentowi, jest czymś na co nie poważyli się nawet  komuniści kłamiąc o Katyniu. I stało się to już w wolnej Polsce. Zrobiono to z pełną  premedytacją. Wypowiedziano to kłamstwo po wielokroć. Mówiono je ze łzami w oczach, nierzadko na klęczkach.

W ostatnich dwóch latach na niebywałą skalę zaangażowano aparat państwa w nękanie niewinnych ludzi aby ich zamieszać w śmierć. Nie można milczeć o tym dłużej.

Powiedzmy jasno, że jest to kłamstwo z niskich pobudek: uczynione dla pieniędzy i dla władzy. Kapłani tego kłamstwa wiedzieli, że kłamią.  I to, jak na razie, się opłaciło. Władza została zdobyta, imperia medialne zostały zbudowane, pieniądze z państwowych firm popłynęły.

Ale jest jeszcze jeden aspekt, nie mniej przejmujący. Jest cała rzesza posłów PiS, radnych PiS, prezesów spółek, rozmaitych działaczy, którzy korzystają z władzy PiS, a którzy w prywatnych rozmowach przyznają, że żadnego zamachu nie było. Zasłaniają się tym, że oni „nie wiedzą jak było”, że chyba były nieprawidłowości.

Oni firmują to kłamstwo. Wiedzą, że gdyby jasno to powiedzieli, że nie wierzą w zamach, to byłby to koniec ich karier.

Wybaczcie ale PiS jest naznaczony kłamstwem, w którym wykorzystano krew. To nie jest coś zwyczajnego.  To jest coś niezwykle złowrogiego.

Dzisiaj o 8.30 na Cmentarzu Srebrzysko wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Bogdanem Oleszkiem oraz Radnymi Platformy Obywatelskiej złożymy kwiaty na grobach Arkadiusza Arama Rybickiego, Leszka Solskiego oraz Anny Walentynowicz. Następnie w Kościele Mariackim oddamy hołd Maciejowi Płażyńskiemu.

Pamiętamy o Nich i nie zapomnimy.